KOSGEB FAST SUPPORT PROGRAM FOR MICRO AND SMALL BUSINESSES (MKI)

KOSGEB FAST SUPPORT PROGRAM FOR MICRO AND SMALL BUSINESSES (MKI)

KOSGEB - MIKRO ve KÜÇÜK İŞLETMELERE (MKI) HIZLI DESTEK PROGRAMI

Covid-19 salgini kapsaminda mikro ve küçük işletmelere KOSGEB tarafindan istihdam performansina dayali faizsiz ve teminatsiz geri ödemeli destek verilecektir.

<<< Son başvuru tarihi: 31 Mart 2022 >>>

Desteğin aamacı:
KOSGEB Mikro ve Küçük işletmelere (MKI) Hizli Destek Program!nin amaci; MKI’lerin salgin şartlarinda faaliyetlerinin surdurmelerinin ve geşmiş donem ortalama istihdam seviyelerini koruyarak yeni personel istihdam etmelerinin saglanmasidir.

Destek kapsami:
ImaIat, bilgisayar programlama, bilimsel Ar-Ge sektörleri ile Covid-19 salgininin nispeten daha fazla etkiledigi bazi hizmet ve ticaret Sektörlerindeki MKİ‘lere:

1981 ve sonrasi dogurnlu, son 3 yilda 180 gunden fazla çalişmamiş universite veya mesleki ya da teknik lise mezunu en az bir yeni personelin “12 ay boyunca Istihdam edilmesi taahhüdü”,
“Başvuru donemi ilanindan onceki 12 aylik ortalama istihdamin korunmasi” şarti ile; yeni istihdam edilecek personel başina 100 Bin TL geri odemeli destek verilecektir.
İşletme sahibi kadin ise veya işe alinan personal kadin ise, destek personal başına 10 Bin TL artirimli olarak uygulanacaktir. Başvuru dönemi ilan tarihinden önceki ayda işletmede çalişmiyor olan personel “yeni” kabul edilecektir. Mikro işletmeler en fazla 2 personel, küçük işletmeler en fazIa 5 personal için destek alabilecektir.

Destek kapsaminda istihdam taahhudunde bulunulan personelin işten ayrılması/degiştirilmesi durumunda, şartlara uygun yeni bir personel istihdam edilebilecektir.

Programinin onceki başvuru donemlerinden yararlananlar, yeni başvuru dönemi şartIarini karşiIamak kaydiyIa bu dönemde* de:
programa başvuru yapabilecektir.

Başvuru ŞartIari:
Destekten yararlanabilecek MKI’Ierin sektörleri; Program Bilgilendirme Sayfasında yayınlanmaktadir.
Covid-19 salgınlndan önce de aktif olduğu kabul edilen MKİ'ler başvuru yapabilecektir’. 2019 yilında asgari 75.000 TL net satış
hasılatı elde edilmiş olması, salgından önce aktif işIetme olmanın kanıtı sayılacaktır. Bu kriter 2017 ve sonrasında kurulan yenilikci
genç işletmelerde aranmayacaktir.

Destek kapsamında yeni istihdam edilebilecek personelde aranan sartlar:
Üniversite (2 yillik ve üstü) ya da mesleki ve/veya teknik lise mezunu olmalidir.
Başvuru döneminin ilan edildigi aydan önceki ayda MKI’de çalışmıyor. olmalidir.
Başvuru doneminin ilan edildigi aydan itibaren son 3 yil içinde toplam SGK 4A’Ii prim günü sayısı 180’den fazla olmamalıdır. 1981 ve sonrası doğumlu olmalıdır.
Yabancı uyruklu personel istihdam edilemez.

Başvuru Yeri:
Başvuru kriterlerini karşılayan mikro ve küçük işletmeler www.kosgeb.gov.tr adresindeki “E Hizmetler” menüsünden “Mikro ve küçük işIetmelere Hızlı Destek Programi Başvurusu” alt menüsünü seçerek online başvuru yapabilecektir. KOSGEB Veritabanına
kayıtlı olmayan veya KOBİ Bilgi Beyannamesi güncel olmayan işletmeler, önce kayıt ve guncelleme işlemini yapmalıdır.

Program başvuruları 31 Mart 2022’ye kadar yapılabilecektir. Program başvurusuna geçici onay verilen işletmelerin, isdihdam edilen personel için ödeme talebi yapabilecekleri son tarih 25 Mayis 2022’dir.

Geri ödeme:
Geçmiş dönem ortalama istihdam seviyelerini koruyarak yeni personal istihdam etme taahhutlerini yerine getirmiş olmak kaydı ile MKİ'ler kulIandiklari desteği 24 ay geri odemesiz dönemi takiben 4’er aylık 6 taksitte faizsiz ve komisyonsuz olarak KOSGEB‘e geri
ödeyecektir.

Detayli bilgi www.kosgeb.gov.tr adresindeki Program Bilgilendirme Sayfasindan ve KOSGEB II Müdürlüklerinden alınabilecektir.