TOBB NEFES KREDİSİ

TOBB NEFES KREDİSİ

 TOBB Nefes Kredisi 8. defa hayata geçiyor. TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, “TOBB ve 365 Oda- Borsa olarak tüm kaynaklarımızı seferber ediyoruz” dedi.​
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Nefes Kredisi 1 Haziran 2021 itibariyle yeniden başlıyor.
Küçük ve Orta ölçekli işletmelerin (KOBİ) finansman sorunlarının giderilmesine katkı sağlamak üzere geçtiğimiz dönemlerde odalarımız /borsalarımızın katkıları ile gerçekleştirilen Nefes Kredisi projesi tekrar başlatılmaktadır.
  Üyelerimizin kullanacağı kredi 6 ay anapara ve faiz ödemesiz,sonrasında 12 ay eşit taksitli geri ödemeli toplam 18 ay vade olacaktır.Kullandırılacak kredinin brüt faiz oranı yıllık %17.50 olacaktır.
   Protokol imzalanan bankalar KGF’ ye ödenecek %0.03 (onbinde üç) kefalet başvuru bedeli ve komisyonu ile %1 banka komisyonu dışında üyelerden herhangi bir masraf ve komisyon talep etmeyecektir.
    Krediden 2020 yılı cirosu 2019 yılı cirosuna göre %25 düşük olan üyeler faydalanabilecektir.2019 yılı ve sonrasında kurulmuş şirketler için bu şart aranmayacaktır.Ciro kaybı koşulu kredi kullandırımı yapan banka tarafından kontrol  edilecektir.
     2020 yılı cirosu 1 milyon TL altında cirosu olan işletmeler azami 50.000 TL, 1 milyon TL ve 10 milyon TL (dahil) arasında cirosu olan işletmeler azami 200.000 TL kullanabilecektir.
     TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu:  “TOBB ve 365 Oda ve Borsa olarak, Nefes Kredisi ile tüm kaynaklarımızı üyelerimizin emrine veriyoruz. Finansman ihtiyacına cevap verebilmek adına TOBB Nefes Kredisi’ni yeniden hayata geçiriyoruz. Krediden faydalanmak isteyen işletmelerimiz üyelik belgesini oda-borsalara gitmeden, online ortamda TOBB veya oda-borsaların sistemlerinden e-belge olarak da alabiliyorlar.”
Hisarcıklıoğlu, projenin önemli bir ihtiyacı karşılayacağına inandığını belirterek, “Projenin hayata geçirilmesine imkân sağlayan, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Lütfi Elvan ve Ticaret Bakanı Sayın Dr. Mehmet Muş ile projeye kaynaklarını seferber eden oda ve borsalarımıza, finansal sektörün temsilcileri bankalar ve KGF’ye teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.